NAPRAWA COMPAL FL90, FL90+, IFL90, FL91, FL92, JFL92

Notebooki Compal z programu VBI (Verified By Intel) serii FL90, FL91 i FL92, ze względu na świetny stosunek jakości (wydajności) do ceny stały się bardzo popularne. Dzięki nieco topornej, ale solidnie wykonanej obudowie, wydajnej platformie Intel i dedykowanej karcie graficznej nVidia GeForce 8600M GT znalazły zastosowanie nie tylko w pracach domowo biurowych, ale wśród wymagających graczy. Normą wśród komputerów przenośnych, także Compal FL90 i pokrewnych są wysokie temperatury pracy kart graficznych. W dodatku w tych notebookach fabrycznie montowane układy graficzne nVidia pochodziły z feralnej wadliwej serii wyprodukowanej przed 2009 rokiem. Awaryjność układów nVidia - podatność spoiwa lutowniczego między rdzeniem układu a podstawą na pękanie, pojawianie się zimnych lutów, w połączeniu z wysokimi temperaturami pracy w notebookach tej serii została przyśpieszona. Tak więc w przypadkach mocnego eksploatowania ww. sprzętu, braku okresowej konserwacji układu chłodzenia, komputery te po wygaśnięciu okresu gwarancyjnego zaczęły ulagać masowym awariom.

Objawy uszkodzonej karty graficznej w notebookach Compal tej serii to:

 • całkowity brak obrazu na matrycy
 • wyświetlany obraz jest zamazany, bądź występują tzw. artefakty
 • ekran podzielony na 6 części
 • paski, artefakty na ekranie
 • słychać dzwięki systemu, brak obrazu

Winowajcą jest wadliwy układ nVidia G84-600-A2 wyprodukowany przed 2009 rokiem. Fabrycznie montowana jest wersja 128 bitowa. Zamiennie można zastosować też wersję 64bit, z jedną różnicą. Widziana w systemie i dostepna będzie połowa wielkości pamięci karty graficznej VRAM. Zatem jeżeli laptop nie służy do gier, to jest to dobre rozwiązanie aby taniej i skutecznie naprawić komputer.Karta graficzna w tym modelu nie jest zintegrowana z płytą główną. W razie uszkodzenia zawsze jest opcja wymienić ją na inną - sprawną. Prawda jest niestety taka, że większość dostępnych na rynku kart, mimo że są sprawne, to posiadają wadliwy układ graficzny. Po zakupie i wymianie istnieje duże ryzyko, że wiekowa, używana karta ulegnie w niedługim czasie uszkodzeniu. Warto więc w starej karcie, w tych samych kosztach wymienić wadliwy chip na nowy, pozbawiony wady.

Przyczyną usterek w większości przypadków są uszkodzenia układów BGA, a nie jak by się mogło wydawać połączenie takiego układu z płytą główną. Więcej o awaryjności i konieczności wymiany tych elementów znajdziecie Państwo w zakładce "BGA I ZAMIENNIKI". Jedyną rozsądną opcją naprawy w przypadku wystąpienia w Państwa sprzęcie identycznych lub podobnych objawów, jest wymiana takiego układu na nowy. Wygrzewanie lub reballing to tylko tymczasowe rozwiązanie, problem szybko powróci.

USŁUGA OBEJMUJE

 • Rozebranie laptopa i zdiagnozowanie uszkodzenia
 • Wymianę uszkodzonego układu
 • Złożenie i odpowiednia konserwacja układu chłodzenia - wymiana past i thermopadów
 • Wykonanie testów obciążeniowych
DODATKOWO

 • Aby mieli Państwo pewność, że układ faktycznie został wymieniony na nowy, na specjalne życzenie wykonujemy dokumentację fotograficzną (należy o tym fakcie poinformować przed działaniami serwisowymi)
 • Działamy również na Allegro, w celu zabezpieczenia transakcji możemy wystawić dla Państwa specjalną aukcję
Koszt naprawy:

układ 64 bit - 249;-
układ 128bit - 349:-
Na usługę udzielamy 6 miesięcy pisemnej gwarancji

Naprawiamy też inne usterki komputerów tej serii

Zapraszamy do kontaktu:

Numer telefonu: 537-604-586

Gadu-Gadu: 2288997