NAPRAWA DELL STUDIO 1747

Notebooki Dell Studio 1747 ze względu na mocną konfigurację sprzętową (czterordzeniowy procesor Intel Core i7, grafikę Ati Radeon 560V) stały się jedynymi z najbardziej popularnych w swojej kategorii. Model ten był nie do końca dobrze zaprojektowany i przetestowany przed wypuszczeniem na rynek. Problem dotyczył niewydolności prądowej poprzez zastosowanie energochłonnego procesora Core i7, wydajność laptopa została ograniczona przez throttling procesora. Problem został rozwiązany przez producenta poprzez wypuszczenie aktualizacji BIOS i rozesłanie użytkownikom zasilaczy 130 watowych. Po kilku latach użytkowania zaczyna pojawiać się inny defekt, uszkodzenie karty graficznej, objawiające się w komputerze następująco:

 • świecą się kontrolki, kręci wentylator, brak obrazu
 • czasami nie chce się uruchomić, niekiedy pracuje normalnie
 • na ekranie pojawiają się artefakty, zniekształcenia obrazu
 • uruchamia się jak trochę się nagrzeje
 • zawiesza się podczas pracy
 • wydaje kilka krótkich dzwięków

Winowajcą typowej usterki dla tej serii jest układ graficzny 216-0729042 Ati 560v (4650) przylutowany do płyty głównej na stałe w technologii BGA. Sporadycznie pojawiają się zimne luty pod pamięciami vRAM wokół układu graficznego lub uszkodzenia samych pamięci.Sam układ graficzny należy do serii awaryjnych. Tak jak jest on lutowany do płyty głównej, tak rdzeń układu mocowany jest do jego podstawy. To właśnie pod krzemem dochodzi do przerwania połączenia i pojawienia się usterki. Skuteczna naprawa, to wymiana takiego układu na nowy.

Czy taki układ można wymienić samemu w domowych warunkach?

Wymiana układu lutowanego w technologii BGA jest naprawą skomplikowaną. Wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu i narzędzi do napraw elektroniki. Nawet początkujący serwisanci mają problem z lutowaniem takich układów. Podstawą sprawnie przeprowadzonej wymiany jest posiadanie przez serwisanta wiedzy, doświadczenia i wprawy nabytej przez lata. Wymiana takiego układu bez sprzętu i doświadczenia w domowych warunkach jest niemożliwa.

Przyczyną usterek w większości przypadków są uszkodzenia układów BGA, a nie jak by się mogło wydawać połączenie takiego układu z płytą główną. Więcej o awaryjności i konieczności wymiany tych elementów znajdziecie Państwo w zakładce "BGA I ZAMIENNIKI". Jedyną rozsądną opcją naprawy w przypadku wystąpienia w Państwa sprzęcie identycznych lub podobnych objawów, jest wymiana takiego układu na nowy. Wygrzewanie lub reballing to tylko tymczasowe rozwiązanie, problem szybko powróci.

USŁUGA OBEJMUJE

 • Rozebranie laptopa i zdiagnozowanie uszkodzenia
 • Wymianę uszkodzonego układu
 • Złożenie i odpowiednia konserwacja układu chłodzenia - wymiana past i thermopadów
 • Wykonanie testów obciążeniowych
DODATKOWO

 • Aby mieli Państwo pewność, że układ faktycznie został wymieniony na nowy, na specjalne życzenie wykonujemy dokumentację fotograficzną (należy o tym fakcie poinformować przed działaniami serwisowymi)
 • Działamy również na Allegro, w celu zabezpieczenia transakcji możemy wystawić dla Państwa specjalną aukcję
Koszt naprawy:

365;-
Na usługę udzielamy 6 miesięcy pisemnej gwarancji

Naprawiamy też inne usterki komputerów tej serii

Zapraszamy do kontaktu:

Numer telefonu: 537-604-586

Gadu-Gadu: 2288997