NAPRAWA TOSHIBA SATELLITE C660/ C660D

Notebooki Toshiba Satellite C660/ 660D to seria komputerów niskobudżetowych, stworzonych do domu i biura, które stały się bardzo popularne na polskim rynku. Toshiba C660 to platforma oparta na procesorach i kartach graficznych Intel, natomiast C660D to rodzina zbudowana głównie na platformie AMD. Po kilku latach użytkowania, braku okresowego czyszczenia i konserwacji układu chłodzenia komputery te zaczynają ulegać awariom. Intel od zawsze charakteryzował się niską awaryjnością w porównaniu do nVidia i AMD, stąd seria C660 należy do mniej awaryjnej w stosunku do C660D. Najczęstrze awarie w notebookach dotyczą uszkodzeń kart graficznych, w notebookach tej serii jest identycznie. Uszkodzenie karty graficznej w notebookach C660/ C660D objawia się następująco:

 • świecą się kontrolki, kręci wentylator, brak jest obrazu
 • czasami komputer nie chce się uruchomić, niekiedy pracuje normalnie
 • na ekranie pojawiają się artefakty, anomalia obrazu, zniekształcenia
 • komputer uruchamia się jak trochę się nagrzeje
 • nie można zainstalować sterowników do karty graficznej
 • pojawia się bluescreen informujący o błędzie sterownika grafiki

W przypadku serii C660 ze zintegrowaną grafiką Intel bardzo rzadko uszkodzeniu ulega chipset BD82HM55 (Intel® Graphics Media Accelerator HD), bądź pojawiają się pod nim zimne luty, dosyć typowe dla technologii BGA. Częściej dochodzi do awarii układu AC82GL40 (Intel GMA 4500), także pojawienia się zimnych lutów. C660 staje się bardziej awaryjna, jeżeli posiada dedykowaną kartę graficzną nVidia GeForce 315M zawartą w układzie N12P-GV-S-A1.
Rodzina C660D częściej jednak ulega awariom w porównaniu do C660, główny powód to zastosowanie układów AMD. W zależności od modelu laptopa i obsady płyty są to:

 • 216-0752001 - mostek północny ze zintegrowaną kartą graficzną ATI Radeon HD4250
 • 216-0774009 - karta graficzna Ati Radeon HD5470

Mniej typowe ale awaryjne mikroukłady w notebookach C660D to także:

 • Procesor AMD E-240 APU z kartą graficzną AMD Radeon™ HD 6310
 • Procesor AMD E-350 APU z kartą graficzną AMD Radeon™ HD 6330
 • Procesor AMD E-450 APU z kartą graficzną AMD Radeon™ HD 6320

W przypadku awarii laptopa ze zintegrowaną grafiką Intel wysoce prawdopodobnie jest, że doszło do pojawienia się zimnych lutów pod układem, a sam komponent jest sprawny. Ostatnimi czasy w przypadku problemu z grafiką Intel GMA 4500 zdarza się, że samo przekulkowanie układu nie przynosi zmian, dopiero wymiana na nowy eliminuje problem. Jeżeli chodzi o układy nVidia i AMD, to potwierdzone w praktyce jest, że po przekulkowaniu problem wraca, a skuteczna naprawa, to wymiana takiego układu na nowy.

Czy taki układ można wymienić samemu w domowych warunkach?

Wymiana układu lutowanego w technologii BGA jest naprawą skomplikowaną. Wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu i narzędzi do napraw elektroniki. Nawet początkujący serwisanci mają problem z lutowaniem takich układów. Podstawą sprawnie przeprowadzonej wymiany jest posiadanie przez serwisanta wiedzy, doświadczenia i wprawy nabytej przez lata. Wymiana takiego układu bez sprzętu i doświadczenia w domowych warunkach jest niemożliwa.

Przyczyną usterek w większości przypadków są uszkodzenia układów BGA, a nie jak by się mogło wydawać połączenie takiego układu z płytą główną. Więcej o awaryjności i konieczności wymiany tych elementów znajdziecie Państwo w zakładce "BGA I ZAMIENNIKI". Jedyną rozsądną opcją naprawy w przypadku wystąpienia w Państwa sprzęcie identycznych lub podobnych objawów, jest wymiana takiego układu na nowy. Wygrzewanie lub reballing to tylko tymczasowe rozwiązanie, problem szybko powróci.

USŁUGA OBEJMUJE

 • Rozebranie laptopa i zdiagnozowanie uszkodzenia
 • Wymianę uszkodzonego układu
 • Złożenie i odpowiednia konserwacja układu chłodzenia - wymiana past i thermopadów
 • Wykonanie testów obciążeniowych
DODATKOWO

 • Aby mieli Państwo pewność, że układ faktycznie został wymieniony na nowy, na specjalne życzenie wykonujemy dokumentację fotograficzną (należy o tym fakcie poinformować przed działaniami serwisowymi)
 • Działamy również na Allegro, w celu zabezpieczenia transakcji możemy wystawić dla Państwa specjalną aukcję
Koszt naprawy:

zależny od obsady płyty głównej
Na usługę udzielamy 6 miesięcy pisemnej gwarancji

Naprawiamy też inne usterki komputerów tej serii

Zapraszamy do kontaktu:

Numer telefonu: 537-604-586

Gadu-Gadu: 2288997