NAPRAWA FUJITSU SIEMENS PI2530, PI2540, PI2550

Fujitsu Siemens Amilo Pi2530/ Pi2540/ Pi2550 to chyba najbardziej udana seria ze wszystkich rodzimych modeli. Dzięki zastosowaniu wydajnych komponentów - procesorów Intel, pamięci ram DDR2 i dedykowanych kart graficznych w solidnej obudowie, stały się bardzo popularne na polskim rynku. W zasadzie są to laptopy mało awaryjne. Sporadycznie zdarzają się uszkodzenia, gdzie wypala się pin + gniazda zasilania, co raczej jest spowodowane obluzowaniem się samego złącza i w konsekwencji doprowadzeniem do zwarcia. Niestety po kilku latach użytkowania, jak w każdych laptopach uszkodzeniu ulega też karta graficzna i objawiać się może następująco:

 • świecą się kontrolki, kręci wentylator, brak jest obrazu
 • czasami komputer nie chce się uruchomić, niekiedy pracuje normalnie
 • komputer wyłącza się po kilku sekundach od uruchomienia
 • na ekranie pojawiają się artefakty, anomalia obrazu, zniekształcenia
 • po włączeniu ekran jest biały
 • komputer uruchamia się jak trochę się nagrzeje
 • nie można zainstalować sterowników do karty graficznej
 • pojawia się bluescreen informujący o błędzie sterownika grafiki

W komputerach tych stosowano dwa rodzaje wymiennych kart graficznych, Ati Radeon HD2300 i HD2600, te pierwsze są jednak bardziej typowe. Uszkodzeniu ulega układ graficzny lutowany do karty w technologii BGA. Pod rdzeniem dochodzi do powstawania przerw - zimnych lutów, które są konsekwencją pracy w skrajnych warunkach, wysokiej temperaturze. Wiele serwisów zaproponuje Państwu reballing, czyli wymianę kul pod układem graficznym. Jest to jednak krótkotrwałe rozwiązanie problemu. W wyniku reballingu, odlutowaniu układu w wysokiej temperaturze, w jego strukturze na nowo pęknięte spowio odzyska przewodnictwo elektryczne. Pewne jest, że problem powróci, a skuteczna naprawa, to wymiana takiego układu na całkowicie nowy.

W przypadku karty ATI HD2300 (216QMAKA14FG), nowe, najświeższe układy pochodzą z 2007 roku. Z powodzeniem możemy je zamienić na ATI HD2300 (216RMAKA14FG) z roku 2008. Najświeższe układy do karty graficznej ATI HD2600 (216MJBKA15FG) pochodzą także z 2008 roku. Pewne jest jednak, że układy ulegają uszkodzeniom w wyniku eksploatacji i przegrzewania. Wymiana takiego układu na nowy to następne kilka lat bezawaryjnego użytkowania.Czy taki układ można wymienić samemu w domowych warunkach?

Wymiana układu lutowanego w technologii BGA jest naprawą skomplikowaną. Wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu i narzędzi do napraw elektroniki. Nawet początkujący serwisanci mają problem z lutowaniem takich układów. Podstawą sprawnie przeprowadzonej wymiany jest posiadanie przez serwisanta wiedzy, doświadczenia i wprawy nabytej przez lata. Wymiana takiego układu bez sprzętu i doświadczenia w domowych warunkach jest niemożliwa.

Przyczyną usterek w większości przypadków są uszkodzenia układów BGA, a nie jak by się mogło wydawać połączenie takiego układu z płytą główną. Więcej o awaryjności i konieczności wymiany tych elementów znajdziecie Państwo w zakładce "BGA I ZAMIENNIKI". Jedyną rozsądną opcją naprawy w przypadku wystąpienia w Państwa sprzęcie identycznych lub podobnych objawów, jest wymiana takiego układu na nowy. Wygrzewanie lub reballing to tylko tymczasowe rozwiązanie, problem szybko powróci.

USŁUGA OBEJMUJE

 • Rozebranie laptopa i zdiagnozowanie uszkodzenia
 • Wymianę uszkodzonego układu
 • Złożenie i odpowiednia konserwacja układu chłodzenia - wymiana past i thermopadów
 • Wykonanie testów obciążeniowych
DODATKOWO

 • Aby mieli Państwo pewność, że układ faktycznie został wymieniony na nowy, na specjalne życzenie wykonujemy dokumentację fotograficzną (należy o tym fakcie poinformować przed działaniami serwisowymi)
 • Działamy również na Allegro, w celu zabezpieczenia transakcji możemy wystawić dla Państwa specjalną aukcję
Koszt naprawy:

ATI HD2300 - 285zł
ATI HD2600 - 250zł
Na usługę udzielamy 6 miesięcy pisemnej gwarancji

Naprawiamy też inne usterki komputerów tej serii

Zapraszamy do kontaktu:

Numer telefonu: 537-604-586

Gadu-Gadu: 2288997