NAPRAWA ASUS K72DR, K72JR

ASUS K72 to seria notebooków 17" przeznaczonych do użytku domowego. Dobre parametry procesorów i kart graficznych czynią z nich dobry sprzęt do pracy i rozrywki. Niestety po kilku latach użytkowania zaczynają ulegać masowym awariom. Najczęstsze uszkodzenia w komputerach tej serii dotyczą kart graficznych i objawiać mogą się nastepująco:

 • świecą się kontrolki, kręci wentylator, brak jest obrazu
 • czasami komputer nie chce się uruchomić, niekiedy pracuje normalnie
 • na ekranie pojawiają się artefakty, anomalia obrazu, zniekształcenia
 • po włączeniu ekran jest biały
 • komputer uruchamia się jak trochę się nagrzeje
 • nie można zainstalować sterowników do karty graficznej
 • pojawia się bluescreen informujący o błędzie sterownika grafiki

Winowajcą typowej usterki dla tej serii jest układ graficzny ATI RADEON 5470 (216-0774007). Jest on lutowany do płyty głównej w technologii BGA, za pomocą małych kuleczek cyny, w tym przypadku średnicy 0,5mm. Częste usterki w notebookach nie dotyczą jak wiele osób sądzi zimnych lutów między płytą główną a grafiką, co też jest typowe dla BGA, ale zimnych lutów w strukturze układu. Podczas reballingu, czyli wymiany kul, poprzez użycie wysokiej temperatury, połączenie w obrębie układu zostaje przywrócone. Praktycznie reballing w większości przypadków pozwala ożywić sprzęt, lecz problem wraca po kilku miesiącach. Dlatego jedyne, rozsądne wyjście w przypadku uszkodzenia Państwa sprzęcie karty graficznej to wymiana takiego układu na całkowicie nowy.Czy taki układ można wymienić samemu w domowych warunkach?

Wymiana układu lutowanego w technologii BGA jest naprawą skomplikowaną. Wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu i narzędzi do napraw elektroniki. Nawet początkujący serwisanci mają problem z lutowaniem takich układów. Podstawą sprawnie przeprowadzonej wymiany jest posiadanie przez serwisanta wiedzy, doświadczenia i wprawy nabytej przez lata. Wymiana takiego układu bez sprzętu i doświadczenia w domowych warunkach jest niemożliwa.

Przyczyną usterek w większości przypadków są uszkodzenia układów BGA, a nie jak by się mogło wydawać połączenie takiego układu z płytą główną. Więcej o awaryjności i konieczności wymiany tych elementów znajdziecie Państwo w zakładce "BGA I ZAMIENNIKI". Jedyną rozsądną opcją naprawy w przypadku wystąpienia w Państwa sprzęcie identycznych lub podobnych objawów, jest wymiana takiego układu na nowy. Wygrzewanie lub reballing to tylko tymczasowe rozwiązanie, problem szybko powróci.

USŁUGA OBEJMUJE

 • Rozebranie laptopa i zdiagnozowanie uszkodzenia
 • Wymianę uszkodzonego układu
 • Złożenie i odpowiednia konserwacja układu chłodzenia - wymiana past i thermopadów
 • Wykonanie testów obciążeniowych
DODATKOWO

 • Aby mieli Państwo pewność, że układ faktycznie został wymieniony na nowy, na specjalne życzenie wykonujemy dokumentację fotograficzną (należy o tym fakcie poinformować przed działaniami serwisowymi)
 • Działamy również na Allegro, w celu zabezpieczenia transakcji możemy wystawić dla Państwa specjalną aukcję
Koszt naprawy:

305zł
Na usługę udzielamy 6 miesięcy pisemnej gwarancji

Naprawiamy też inne usterki komputerów tej serii

Zapraszamy do kontaktu:

Numer telefonu: 537-604-586

Gadu-Gadu: 2288997