NAPRAWA IBM LENOVO T61p

IBM Lenovo T61p to laptopy biznesowe, które słyną ze świetnego wykonania i bardzo dobrych parametrów sprzętowych. Dzięki platformie opartej na procesorach Intel, bardzo dobrej karcie graficznej nVidia Quadro FX 570M i matrycy o wysokiej rozdzielczości, świetnie sprawdzają się w domu jako centrum rozrywki i w pracy biurowej. Niestety seria ta została wyposażona w wadliwe układy graficzne nVidia wyprodukowane przed 2009 rokiem, obarczone wadą fabryczną. Problem polega na pojawianiu się w strukturze układu, pod rdzeniem krzemowym zimnych lutów. Typowe uszkodzenie karty graficznej w T61p może objawiać się następująco:

 • świecą się kontrolki, kręci wentylator, brak jest obrazu
 • czasami komputer nie chce się uruchomić, niekiedy pracuje normalnie
 • na ekranie pojawiają się artefakty, anomalia obrazu, zniekształcenia
 • po włączeniu ekran jest biały
 • komputer uruchamia się jak trochę się nagrzeje
 • nie można zainstalować sterowników do karty graficznej
 • pojawia się bluescreen informujący o błędzie sterownika grafiki

W takiej sytuacji na 100% układ graficzny kwalifikuje się do wymiany. Niestety model ten jest bardzo problematyczny w naprawie i nieliczne serwisy podejmują się jego naprawy. Układ nie tylko został przylutowany do płyty głównej, ale też przyklejony. Niestety klej jest na tyle twardy, że przy demontażu mogą oderwać się ścieżki, pola lutownicze od laminatu płyty, a próba naprawy może się nie udać. Jak do tej pory dzięki opracowanej technice demontażu uszkodzonego układu wszystkie naprawy IBM T61p zakończyliśmy powodzeniem. Mimo tego, zaznaczamy, że ryzyko nieudanej naprawy nadal istnieje, a w przypadku niepowodzenia właściciel nienaprawionego sprzętu pokrywa jedynie koszty wysyłkowe.Zastosowany układ graficzny G84-950-A2 (nVIDIA Quadro FX 570M) to układ 128bit obsługujący 256mb pamięci i nie należy do najtańszych. Inną alternatywą, aby taniej przywrócić sprzęt do życia, jest montaż układu 64bit, lecz w tym wypadku wielkość pamięci graficznej zostaje zmniejszona o połowę, do 128mb. Dzięki możliwości zastosowania tańszych odpowiedników mamy kilka możliwości naprawy w cenach:

 • 390zł - montaż układu oryginalnego 128bit
 • 350zł - montaż układu o oryginalnym oznaczeniu lecz 64bit
 • 365zł - montaż nieco słabszego odpowiednika 128bit
 • 280zł - montaż nieco słabszego odpowiednika lecz 64bit

Zastosowanie innych układów nie wpływa drastycznie na działanie komputera w zastosowaniach domowych, a pozwala skutecznie i długotrwale przywrócić tańszym kosztem sprzęt do sprawności.

Czy taki układ można wymienić samemu w domowych warunkach?

Wymiana układu lutowanego w technologii BGA jest naprawą skomplikowaną. Wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu i narzędzi do napraw elektroniki. Nawet początkujący serwisanci mają problem z lutowaniem takich układów. Podstawą sprawnie przeprowadzonej wymiany jest posiadanie przez serwisanta wiedzy, doświadczenia i wprawy nabytej przez lata. Wymiana takiego układu bez sprzętu i doświadczenia w domowych warunkach jest niemożliwa.

Przyczyną usterek w większości przypadków są uszkodzenia układów BGA, a nie jak by się mogło wydawać połączenie takiego układu z płytą główną. Więcej o awaryjności i konieczności wymiany tych elementów znajdziecie Państwo w zakładce "BGA I ZAMIENNIKI". Jedyną rozsądną opcją naprawy w przypadku wystąpienia w Państwa sprzęcie identycznych lub podobnych objawów, jest wymiana takiego układu na nowy. Wygrzewanie lub reballing to tylko tymczasowe rozwiązanie, problem szybko powróci.

USŁUGA OBEJMUJE

 • Rozebranie laptopa i zdiagnozowanie uszkodzenia
 • Wymianę uszkodzonego układu
 • Złożenie i odpowiednia konserwacja układu chłodzenia - wymiana past i thermopadów
 • Wykonanie testów obciążeniowych
DODATKOWO

 • Aby mieli Państwo pewność, że układ faktycznie został wymieniony na nowy, na specjalne życzenie wykonujemy dokumentację fotograficzną (należy o tym fakcie poinformować przed działaniami serwisowymi)
 • Działamy również na Allegro, w celu zabezpieczenia transakcji możemy wystawić dla Państwa specjalną aukcję
Koszt naprawy:

od 280zł
Na usługę udzielamy 6 miesięcy pisemnej gwarancji

Naprawiamy też inne usterki komputerów tej serii

Zapraszamy do kontaktu:

Numer telefonu: 537-604-586

Gadu-Gadu: 2288997